Salzkammergut Trophy 2007

24.7.2007
<p>Psal se pátek 13. července, ale nikdo tomuto, pro mnohé nešťastnému datu, nevěnoval pozornost. Bylo totiž slunečné a teplé počasí, které všechny přítomné v Bad Goisernu přivádělo na pozitivní myšlenky, které se především týkaly sobotního 10. ročníku maratonu Salzkammergut Trophy.</p>

Celý Bad Goisern byl plný účastníků závodu a jejich doprovodu, hodně slyšet byla i čeština. Početné byly stánky zahraničních i českých firem, které nabízely své produkty či pozvánky na další maratony. Samozřejmě nechyběla hudba ani pasta párty, bylo také možné si předem prohlédnout trať nejen z motorky, ale za 90 eur i z helikoptéry.
Následující den již v pět hodin ráno bylo na startu nejdelší 208kilometrové trati připraveno 232 mužů a 4 ženy, za prudkého slunce v půl desáté odstartoval závod na 54 km trať, za vedra o hodinu později na 110 km trať vyjeli další závodníci, mezi nimi také legendární Gary Fisher.
Krátká trať po startu jezdce vyvedla po silnici za hranice města, kde čekal čtyři kilometry dlouhý kopec. Pohled na peloton v kopci připomínal dlouhého lidského hada, který leze po celém kopci, po prvním nájezdu do terénního sjezdu se však pole čítající více než tisíc závodníků roztrhalo na desítky malých skupinek. Skupiny jezdců se následně vrhly do dalšího táhlého kopce s šotolinovým podkladem. Asi nečekaným překvapením byl příjezd na sjezdovku, kde na všechny čekalo setkání s hlubokým a zákeřným bahnem, které některé jedince stáhlo k zemi. Pak následoval úsek po šotolinové cestě, asi dva kilometry podél řeky Rattenbach až k druhé občerstvovací stanici. Občerstvovačka byla plná koláčků, housek se salámem a sýrem, stejné pohostinství čekalo i v následujících dvou stanicích.
Na 34. kilometru začala asi nejtěžší část celého závodu krátké tratě, bylo to asi dvanáctikilometrové stoupání z 570 do 1240 metrů. Po trase k vrcholu Hütteneckalmu bylo možno vidět několik odpočívajících jezdců, pro které byl tento kopec nad jejich síly, pro některé i důvodem k vzdání Salzkammergutu. Na samém vrcholu stoupání sedělo i postávalo několik desítek fanoušků, kteří hlasitě povzbuzovali každého jezdce před nadcházejícím náročným a prudkým sjezdem. Sjezd byl opět plný hlubokého a nevypočitatelného bahna, a tak se v některých úsecích raději šlo po svých. I zde nebyla nouze o ošklivé pády, což bylo zřetelné i z příjezdu sanitky. Asi nejzajímavější sekcí závodu byla jízda v tunelu a po skalnatých římsách, které přivedly závodníky k Bad Goisernu, kde byl pro někoho už dlouho očekávaný cíl.
V cíli už kromě úmorného vedra čekalo odbahnění lidí a kol, studená sprcha a opět bohaté občerstvení. Následovala nakládka kol a odjezd závodníků do mnoha zemí, neboť Salzkammergut Trophy je díky své poloze a atraktivní trati závod skutečně mezinárodní. České účastníky na zpáteční cestě hřálo nejen slunce, ale i zpráva o tom, že dlouhou trať s převýšením více než 7000 metrů vyhrál s obrovským náskokem náš Tomáš Trunschka (Klub Lannutti Most).
Ondřej Kinkor, Bad Goisern

Tomáš Trunschka vyhrál na trase 209 km! Za příslovečného „císařského počasí“ (značícího pražící slunce a modrou oblohu) se 10. ročníku Salzkammergut MTB Trophy konajícího se v regionu Inneres Salzkammergut zúčastnilo 3013 sportovkyň a sportovců – jubileum napínavé, jak má být, a navíc s „panem MTB“ na startu – šťastný Gary Fisher dokončil závod B (110 km) na 514. místě. Na trati zažíval různé pocity: „Myslel jsem, že tam nahoře v kopcích umřu. Nyní jsem ale šťastný – je to skvělá akce,“ vysekl Gary kompliment organizátorům závodu.

Tomáš Trunschka s přehledem vybojoval první vítězství pro Českou republiku na extrémní distanci, Michael Binder se prosadil na trase 110 kilometrů. Nejrychlejšími ženami na dlouhých tratích se staly Manuela Grünzweil na 110 km a Anita Wais na 209 km.

Neohrožený výkon předvedl Čech Tomáš Trunschka (Klub Lannutti Most). Od začátku do konce nenechal nikoho na pochybách o své převaze a cílovou pásku v Bad Goisernu přeťal v čase 10 hodin a 16 minut. „Na prvním technickém sjezdu na 25. km jsem vyzkoušel svého Epica a pod kopcem z toho byl pětiminutový náskok. Řekl jsem si, že to zkusím. Ke konci jsem toho měl už dost, ale přesto jsem si až do cíle udržel poměrně velký odstup od svých pronásledovatelů,“ řekl v cíli šťastný šampión.

„Druhé místo je pro mě jako vítězství,“ řekl v cíli unavený ale šťastný Stefan Kogler z týmu Rad Angerer hned po dojetí závodu. Poté, co chtěl po 140 km vzdát, probil se znovu do špičky a byla z toho stříbrná pozice (10:30:21 hod), skoro dvanáct minut před třetím Němcem Stefanem Danowskim (Trenga De Team), který svým umístěním navázal na úspěšnou sérii na MTB Trophy. Sedmou příčkou svá očekávání nesplnil místní extrémní cyklista z Bad Ischlu Valentin Zeller (Sport 2000). Předčasně kvůli technické závadě skončil mistr Evropy v závodech 24h MTB a místní matador Bernhard Windhager (Bikes 4 You).

Obzvlášť napínavě se vyvíjel závod na trati 110 kilometrů. Od začátku se prosazovalo trio ve složení Roman Rametsteiner (Team Storck-Energie AG/OÖ), Thomas Nicke (Eleven-Scott Racing Team) a Michael Binder (KTM-Mountainbiker.at), jež byli pro zbytek pelotonu nedostižní. Až ke konci se dokázal odpoutat Michael „Bimbo“ Binder (4:44:30 hod) a odsunul Nickeho na druhé místo (4:46:05 hod). Rametsteiner zaplatil daň za svůj pokus o únik na Hallstätter Salzberg Tribut a dojel nakonec na přesto vynikajícím třetím místě s tříminutovou ztrátou na druhého.

Na nejkratší trase A (24 km) nenašel přemožitele domácí biker Günter Pernkopf (DT Swiss Merida Continental). Přestože v uplynulých dvou ročnících na startu chyběl, vyhrál v čase 1:05:41 hod před Oliverem Haiderem (Kürn Berg Radler) a Juliánem Langerem (KTM-Mountainbiker.at).

Martin Reidlinger z Neumarktu dokončil na své jednokolce jako první, v čase pouhých 2:17:11 hod na nejkratší distanci a tím za sebou nechal řadu bikerů na „normálních“ kolech! (Video ukazující, co vše tento muž na jednokolce zvládá, najdete v rubrice Stahuj.)

Čechů se Salzkammergut Trophy zúčastnilo přes pět set a jak prohlásil jeden z moderátorů sobotního večera, ve většině kategorií se závody staly malým mistrovstvím České republiky. Na stupně vítězů se kromě Tomáše Trunschky (nejlepší na 209km trati) postavili např. Jaroslav Stadtherr, Jaroslav Hrubý (oba Klub Lannutti Most), Ondřej Fojtík, Petra Kottová (oba Toyota Dolák), Mirka Rousová (Cyklosport Cheb) atd. a soutěže týmů pak na tratích 110 km a 209 km vyhrály formace Toyota Dolák resp. Klub Lannutti Most.