Moravský bike maraton 2003

15.9.2003
<p>Jak to tak vypadá, CK Morava Leština v čele s Jiřím Chlebníčkem si umanuli, že jejich maraton bude plný úsměvu, pohody, spokojenosti, prostě že bude nejlepší. Takto ctižádostivý by měl být určitě každý pořádající. Tentokrát ale nezůstalo jen u ctižádosti. Přečtěte si, v jakých podmínkách se může závodit.</p>

Ideální datum 30. srpen využilo mnoho pořadatelů ke konání svých maratonů, XC nebo silničních závodů. Soutěžilo se v celé zemi. A také v Leštině na Šumpersku. Vydat jste se mohli na trasu dlouhou 30, 50, nebo 80 km. Byla zde vypsaná také zvláštní kategorie pro tělesně postižené sportovce, za což si pořadatelé určitě zaslouží poděkování.
Nechyběly ceny pro nejstaršího závodníka a nejhezčí závodnici. Závodili zde mezi sebou i tandemy. Nesoutěžilo se jen v jednotlivcích, ale také v tříčlenných družstvech a o svou kategorii zde nepřišli ani pekaři, vždyť to byl jejich mistrák! Rozhodně si tu svou kategorii našel každý.
Startovné bylo doslova za hubičku – 250,–Kč je jistě přijatelná částka. Určitě každý byl překvapen dary při prezentaci. Arašídový krém jisté značky jistě potěšil každého, nechybělo ani tričko a pozor batoh Topgal! Moravský bike maraton byl totiž zařazen do série mtb závodů Topgal cup 2003.
Je zvykem, že prezentace den před závodem probíhá rychle, každý vezme co dostane a míří hned do svého místa ubytování. V Leštině, snad díky otevřené hospůdce hned vedle prezentace tomu tak nebylo. Bajkerský lid posedával, postával a sděloval si své dojmy z jiných maratonů, rozebíralo se tradičně počasí a místa kde by stálo letos si ještě zazávodit. Start závodu byl v přijatelnou 11tou hodinu. Ten slavnostně zahájil pekař s nůší, ze které skutečně něco vonělo. Nebyla to čichová halucinace? :o) Dohled nad námi byl také z nebe, díky kroužícímu letadlu. Třicítkáři, padesárkáři i osmdesátkáři vyrazili na své trati společně. Start byl pěkně po silnici /2 km/, tedy balík se pořádně roztáhl a každý se tak dostal na pozici, na kterou měl.
Kochači krajiny měli bezesporu výhodu na nejdelším úseku trati, protože nejprve projeli 50 km okruh a potom závěrečnou 30tku, tedy viděli z přírody vše. Závodníci zase ocenili díky průjezdu místem startu možnost nabrat zásoby nových duší, gelů, Zjistili také díky čipům a moderování šéfa CK Morava Jiřího Chlebníčka, jak velkou ztrátu mají za vedoucím jezdcem Janem Fišnarem z SK TC Sport Desná, který svou formu potvrdil dalším vítězstvím. Nedostatkem občerstvovaček tento závod rozhodně netrpěl. Osobně oceňuji zejména velkou zásobu bidonů na nich, hodily se. A značení tratě? Tak to jsem ještě nezažil. Neslyšel jsem o nikom, kdo by zabloudil a to i přesto, že v jednom místě jsme jeli proti sobě. Pořadatelé na každém kroku, značení snad na každém stromě, keři, kameni. Upozornění na nebezpečí a navigace o odbočení ve správném místě. Mlíko červené barvy, šipky výrazné velikosti černé barvy na ostře žlutém podkladu v případě přenosného značení a šipky žluté barvy na asfaltu, atd. perfektně viditelné. Jezdilo se převážně po širokých lesních cestách, nechyběla ale ani trocha techniky v oblasti Bradla. K trati rozhodně nemůže být také žádná výtka. Snad jediné, co se trochu nepovedlo byla kontrola na trati se spreji v rukou. První měl udělat pravděpodobně zelenou skvrnu na startovním čísle, nicméně se netrefil a tak pravá černá páka Hayes se změnila v zelenou. To jsem ještě netušil, že o pár kilometrů dál přibude ještě barva oranžová. Ta alespoň ladila s rámem :o)
Moravský bike maraton 2003 byl rozhodně skvěle zvládnutou akcí, kdy vše bylo dotáhnuto až do konce. Vše předem dobře připraveno, rozmyšleno a hlavně zvládnuto. Od parkování, přes sprchy, čištění kol až po zdravotníky. Vyhlašování, stejně jako tombola a vůbec celý den byl milý, vtipný a při tom nevtíravý. Pro mě tento maraton byl překvapením tohoto roku a hodnotím jej v tuto chvíli nejlépe.