Milosrdné, avšak stále náročné Sudety

9.9.2002
<p>Chladné a mlhavé sobotní ráno uvítalo účastníky cyklomaratonu Cannondale Rallye Sudety 2002 a vyvolávalo v jejich hlavách mnoho otazníků. Hlavní otázkou bylo, zda počasí vyslechne pokyny meteorologů a bude jasno až polojasno s teplotou nad 20 stupňů, což připadalo zásadní především účastníkům loňského „Pekla Severu“.</p>

Teplota se ráno před startem dlouhé trasy zmítala okolo 10 stupňů, a tak byly přípravy na start u většiny borců spojeny s typicky podzimním dýcháním si na zkřehlé prsty. Nově byl pro start i cíl zvolen prostor náměstí v Teplicích nad Metují a Sudety se tím osvobodily ze sice milého a útulného, ale prostorově již nedostatečného areálu koupaliště. Startovní výstřel na sebe nechal malou chvilku čekat – zřejmě i nálož byla příliš prochladlá, než aby chtěla explodovat – ale nakonec se vše podařilo a všech 513 závodníků vyrazilo na trať dlouhé trasy. Za hodinu poté se stejným směrem vydalo i 279 účastníků krátké trasy a to již bylo zřejmé, že předpovědi meteorologů se splní. Z mlhy vykukovalo sluníčko a začínalo pěkně hřát, což společně s tradičním úvodním tříkilometrovým stoupáním dokázalo rozehřát i ty nejzimomřivější. Zbytek dne byl již zcela v režii pěkného počasí a tak nic nebránilo všem účastníkům si závod pěkně vychutnat. Trať byla naprosto průjezdná a pěší vložky byly v drtivé většině zapříčiněny spíše fyzickou zdatností a šikovností (spíš nešikovností) jezdců – při porovnání s loňským ročníkem se dá hovořit takřka o exkluzivních podmínkách. Občerstvovací stanice fungovaly jak měly, veškeré křížení trati se silnicí nebo záludná místa byla obsazena pořadateli, zkrátka a dobře lze jen konstatovat, že Sudety jsou vysoce profesionálně zvládnutý závod.
Krátká trasa je na Sudetech opravdu krátká a tak první závodníci dojeli do cíle už před půl jedenáctou – prvním z nich byl Ondřej Zelený z VC Pek Servis Kolín (1:19:50), necelých pět minut za ním dorazili Ota Kobr z Loko Trutnov Radioking (1:24:19) a Ivan Jeníček z MTB Klub Sokol Chrudim (1:24:43). Mezi ženami zvítězila Petra Tlamková z Loko Trutnov Radioking (1:38:28), druhá byla Tereza Jansová z VC Pek Servis Kolín (1:40:43) a třetí místo patřilo Sandře Kazíkové z DGP Toitoi Team (1:41:24). Většina závodníků i závodnic z krátké trasy dorazila do půl dvanácté, to už ale nejlepším z dlouhé trati zbývalo do cíle pouze okolo dvou hodin jízdy. Čelo závodu ovládli jezdci z týmu Rubena Merida KCK Teamu a tak to zůstalo až do cíle. Prvním byl v cíli Tomáš Doležal (5:33:22), za ním následovali Tomáš Vokrouhlík (5:38:51)a Petr Sulzbacher (5:43:39). Mezi ženami si pro vítězství dojela Ludmila Damková z Ravo Teamu (8:03:38), druhá byla Alena Mašková z Tišnova (8:37:21) a třetí byla Daniela Chlíbková z Alpinus Hape Sport Brno (8:54:59).
Co říci závěrem? Sudety jsou jednoznačně jeden z nejlepších (a také nejnáročnějších) závodů v celé sezóně a své místo v kalendáři Velo série mají zcela oprávněně. Každý, kdo dojel dlouhou trať, se může hrdě prohlásit za zdatného sportovce a závodníci z krátké trati si minimálně mohou pochvalovat pěkně strávenou sobotu.