Beskydy potřetí

29.7.2002
<p>Osmým podnikem Velo Marathon MTB Série byl o tomto víkendu Penco Superior Beskyd Tour. Počasí jakoby měli pořadatelé rezervované, opět vyšlo na jedničku. Necelých sedm stovek účastníků si tedy mohlo jednu ze dvou náročných tratí (100 km s převýšením 3500 m, nebo 40 km s převýšením 1500 m) nerušeně vychutnat. A že bylo co!</p>

Startovní výstřel a následný hudební nářez z reproduktorů vyprovodily závodníky z okraje Rožnova pod Radhoštěm na trať. Začátek patřil hodně dlouhému asfaltovému stoupání. To i bez velké snahy slušně protřídilo startovní pole. S dosažením Pusteven však veškeré delší asfaltové anabáze skončily, vše další se odehrávalo v terénu. Krátká trať se občas setkala s náznaky civilizace, za jezdci na dlouhé trati se „zavřel les“, tratě vedly nerušenou přírodou. „Beskydy“ potvrdily, že patří k nejnáročnějším maratonům u nás, technicky i fyzicky. Dlouhá stoupání po zásluze odměňují překrásné výhledy do údolí, ale i dlouhé sjezdy, povětšinou kamenité, náročné nejen na technickou dovednost jezdce, ale zejména na neustálou koncentraci. Tratě jsou trvale značeny, pro závod doplnilo toto značení ještě „mléko“ a místy pořadatelé na křižovatkách. Přesto bylo právě značením bodem, na který zaslechli pořadatelé výtky.
Vítězství v hlavním závodě na stokilometrové trati si mezi muži zopakoval z loňska Svatopluk Janečka, který navíc poslední metry dobíhal po svých, na druhém místě skončil Luboš Němec (Vokolek Import) a třetí Daniel Horák. V kategorii žen pak zvítězila Barbora Radová, druhá byla Šárka Chmurová a třetí Katka Sittová.