Rampušák 2002

1.7.2002
<p>V sobotu 22.6.2002 se konal ve Štítech v Orlických Horách cyklomaraton Rampušák, který tradičně spojuje silnici a MTB v jeden termín. Silniční část této akce je zařazena do Velo Marathon Série Silnice 2002. Stejně jako loni nelze říci ani letos nic jiného, než že opět šlo o profesionálně zvládnutou akci. Pravdou je, že počet účastníků se nedá srovnávat s tak tradiční akcí (své zjevně odvedlo i páteční špatné počasí, které mnohé odradilo), jakou je Král Šumavy, ovšem úroveň organizace v ničem nezaostala, zaslouží si své místo mezi nejlepšími.</p>

Ještě v pátek se zdálo, že Svatý Petr (pozor, neplést s pořadatelem Petrem Kleinem!) závodům přát nebude, nad celou oblastí přešla vydatná sprška provázená větrem, ovšem sobotní ráno muselo přesvědčit i škarohlídy. Pořadatelé se tak ocitli v podezření ze skutečného spojení s bájným vládcem hor – Rampušákem. Jinak se totiž nedá pochopit, že i trať pro MTB byla po páteční bouři do posledního centimetru sjízdná. V devět hodin ráno (přesněji tři minuty před devátou) zazvonil Rampušák na svůj zvonec a vyslal závodníky na trať. Totéž zopakoval s vyznavači MTB o půl hodiny později a štítské náměstí osiřelo. Nikoliv na dlouho, protože záhy začali dojíždět první závodníci do cíle – z krátké MTB i silniční tratě. Hlavní událostí z pohledu Velo Série byl samozřejmě vítěz na silniční dlouhé trati. Po 5 hodinách a 46 minutách v sedle se jím stal Michal Koš ze Srbska. Ujistil tak všechny i sám sebe, že jeho loňská forma nebyla náhodná a že je letos opět dobře připraven. Vítězství mu zajistilo průběžné první místo v silniční Velo Sérii 2002. Pouhou minutu a pět vteřin po něm přijela skupinka dalších pěti jezdců. Mezi ženami si pro zlatý vavřín dojela Lenka Hniličková v čase 8:00:45 hod. Na dlouhé trati MTB zvítězil Václav Hornych (3:49:50), mezi ženami patřil stejný post Ludmile Damkové (5:08:13). I poslední žena vystoupila na stupně vítězů, neboť se našly pouze tři odvážné cyklistky, které dlouhou trať absolvovaly. Závody završil zdařilý večerní program, kterým již tradičně byla diskotéka Evropy 2 doplněná exhibičním vystoupením snowboardistů a lyžařů ve skocích z můstků do bazénu ve staronovém areálu místního koupaliště. Na stávající akrobatpark jej neupravil nikdo jiný, než olympijský vítěz Aleš Valenta. Kompletní výsledky najdete na adrese: http://zsstity.cz/…ak/aktuality