Úvod » Zprávy » Hlavní zprávy » Lapierre představil silniční novinky 2016
Hlavní zprávy

Lapierre představil silniční novinky 2016

Zúčastnili jsme se prezentace silničních novinek francouzského Lapierru pro rok 2016. Tou největší je úplně nová konstrukce superzávodního speciálu Xelius, na němž v době novinářského setkání právě hájil jezdec týmu FDJ Alexandre Geniez umístění v top ten na Giro d´Italia.

Velmi komorní prezentace pro dvanáctku evropských novinářů byla doslova našlapána ježděním. Zkoušeli jsme snad všechny silniční modely a najezdili za tři dny téměř čtyři stovky kilometrů. Unikátní bylo také místo – poklidný kraj asi dvě hodiny jízdy severozápadně z Montpellieru, kraj bez aut, lidí, měst, průmyslu. Místní říkají, že je tu ještě krásněji, než v Provence.

Drobného vylepšení pro příští rok se dočkal i tvrdý, rychlý, aerodynamický model Aircode, ten byl především odlehčen. Pohodlné Pulsium je stále ještě žhavou novinkou a tak bylo jasné, že na řadě je úplně nová vlajková loď této tradiční francouzské značky. Není to zcela nové kolo, přinejmenším název zůstal – Xelius. Na první pohled jde o úplně novou plaformu, kde zaujme především uchycení zadních vzpěr na horní rámovou trubku – jednoduše řečeno – tenké trubky míjejí sedlovou trubku a vůbec se jí nedotýkají, což vytváří nejen esteticky velice zajímavou a konstrukčně zcela novou linii, ale dává to také konstruktérům prostor pro hru s karbonovými vlákny, jejich směrem, vlastnostmi, množstvím vrstev. Při vyšší tuhosti je tu mnohem méně materiálu a tedy nižší hmotnost atd. To bychom ale už zabíhali do podrobností, více se dočtete v příštím čísle časopisu 53×11.

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře