Krásný den na Krásné louce

12.5.2014
<p>Druhá štace seriálu Kolo pro život – Mladá Boleslav Tour Škoda Auto přilákala na své tři trasy a dětské závody opět obdivuhodný počet nadšených bikerů; v dospěláckých kategoriích to bylo více než 1200 závodníků a v dětských skoro neuvěřitelných 450 malých nadějí.</p>

Trať pro nejmenší byla navíc situována v bezprostřední blízkosti areálu, byla velmi přehledná, skoro by se dalo říct, že s cyklokrosovými parametry, takže si malí cyklisté mohli osvojit celou řadu technických prvků. Takový okruh kvitovaly s povděkem i dětské doprovody, protože mohly své ratolesti sledovat po celou dobu klání, povzbudit a chválit. A že jich na Krásnou louku přišlo fandit opravdu hodně!

Jako obvykle byl areál závodu nacpán k prasknutí a protože jsme byli v městě automobilů, logicky mu dominovala značka Škoda. Ta byla reprezentovaná atraktivním speciálem Fabie S 2000 továrního pilota Seppa Wieganda; vůz vystavený uprostřed hlavní plochy reprezentoval sportovní úspěchy Škodovky, protože ta je v rallyových seriálech v posledních letech takřka neporazitelná. Ale to nebylo zdaleka vše, co Škoda v areálu pro účastníky nabízela. Jestli se méně znalý člověk podivoval permanentnímu návalu u jejího stanu, pak tady máme vysvětlení přímo od Ing. Pavla Tomana z marketingu Škoda Auto: „Pro letošní rok jsme připravili atraktivní soutěž o zájezd na Tour de France 2015. Její přitažlivost ale není pouze v tom, že vítěz se podívá na Tour, ale i forma soutěže. Každý adept si totiž zajede na skutečně velmi realistickém simulátoru Škody S 2000 erzetu (rychlostí zkoušku) v délce 2,7 km a to je velmi vzrušující záležitost. Jsme nadšeni zájmem, za první dva závody seriálu Kolo pro život si zajezdilo více než 400 soutěžících.“

Hned vedle Škodovky se nacházel sice méně honosný stánek, ale jak jsme brzy zjistili, svou atraktivitou určitě nezaostával. Oční klinika DuoVize nabízí totiž v rámci celého seriálu přímo na místě vyšetření očí s možností konzultací jak dále řešit zjištěné oční vady. Marketingová manažerka Ing. Lenka Buriánková se nám svěřila se svými poznatky z dosavadního působení na závodech KPŽ: „Trochu jsme zájem očekávali. Lidé, kteří provozují nějaký sport a musí používat brýle nebo kontaktní čočky nás často vyhledávají a ptají se na možnost definitivně vyřešit jejich problémy, protože při sportu jim zmíněné pomůcky vadí. Další skupinou jsou rodiče, kteří nám vodí na vyšetření své ratolesti; dítě v raném věku často není schopno rozpoznat kvalitu svého zraku a tady získají rodiče objektivní poznatky a návod na další postup. Jen během prvního závodu v Brdech jsme měli asi 250 návštěv, a to je celkem vysoké číslo, jsme za to rádi a zveme tímto i další.“

Ale abychom nezapomněli na hlavní program dne, kterým byl maraton Mladá Boleslav Tour Škoda Auto. Jestliže jsme již v minulé reportáži z Brd mluvili o leteckém dni v Boleslavi, sobota tyto předpoklady potvrdila. A to i přesto, že se v noci nad městem přehnala bouřka a trať byla (jako obvykle) plná bláta a vody. Jak jsme se zmínili v úvodu, na třech tratích se prezentovalo více než 1200 závodníků, a to je úctyhodný počet.

V hlavním závodě na 56 kilometrů se odehrál očekávaný souboj borců spořitelny (Boudný, Ulman) proti „zbytku světa“. Ten byl reprezentován zejména domácím matadorem Vencou Ježkem (IVAR CS AUTHOR TEAM), Jirkou Hudečkem (SYMBIO+ CANNONDALE), který si chtěl spravit chuť po smolném domácím představení v Brdech, mladším z bratrů Fojtíků Janem (SYMBIO+ CANNONDALE) a dalšími českými top ridery. Předpoklady se tentokrát vrchovatě naplnily. V průběhu velmi rychlého závodu, kdy špička i v obtížných podmínkách atakovala rychlostní průměr 30 km/hod., se vykrystalizovala trojice, která dojela pohromadě až do cílové pasáže na cílové louce. Tam nezadržitelně nastoupil „Grand Paolo“ Boudný a svým soupeřům nedal šanci. Na druhém místě dospurtoval Jirka Hudeček a po závodě byl hodně spokojený. Třetí Matouš Ulman byl s výsledkem srozuměný; v závěru hodně pomohl týmovému parťákovi a do spurtu už mu nezbylo tolik sil. Ženskou kategorii ovládla drtivým rozdílem více než jedenácti minut Pavla Havlíková (KC Kooperativa SG Jablonec nad N.), naopak Denisa Stodůlková (Česká spořitelna-Specialized) musela až do samého závěru tvrdě o druhé místo bojovat s nakonec třetí Annou Šmídovou (Nilfisk ALTO pro cycling team).

A na závěr ještě jeden typ. Jestli chcete vědět, jaké počasí bude na třetím závodě seriálu v Jestřábích horách, zavolejte lidem z Whirlpoolu. Jako by tušili, že o jejich služby bude po „mokrém závodě“ opět velký zájem, posílili svou prádelnu o další techniku, takže mohli uspokojit větší počet zájemců. Budeme se těšit, co nového nám přichystají příště.

Nashledanou za dva týdny v „ Jestřebkách“. Více informací o seriálu a závodu najdete na www.kolopro.cz