Úvod » Zprávy » Bleskovky » Poprvé na jižní pól na kole
Bleskovky

Poprvé na jižní pól na kole

Moderátorka britské televizní show pro děti Blue Peter Helen Skeltonová se v prvních dnech letošního roku vydala na 805 kilometrů dlouhou cestu k jižnímu pólu na speciálně upraveném kole. Na jižním pólu před ní stála celá řada lidí, ale Skeltonová si jako první zvolila za dopravní prostředek kolo. Moderátorka spolu se svým kolegou z Norska Niklasem Normanem používají na cestě speciálně upravená kola od designérů z Los Angeles, kteří se specializují na hybridní kola do nejrůznějších podmínek. 

Model váží dvacet kilo, nejdůležitější jsou velmi široké gumové pneumatiky bez duší. Brzdy jsou velmi jednoduché, aby byly schopné odolávat mrazu. Kromě kol má však ona i její tým k dispozici také lyže, a místy použijí i kite (tažného draka). Denně by měla být na cestě 14 hodin, za které by měla urazit od 13 do 64 kilometrů. Za sebou táhne saně s 82 kilogramy vybavení a zásob. Musí přitom překonat výšku okolo tři tisíce metrů. Na tuto cestu se vypravila se svým týmem v rámci programu Sport Relief 2012, jehož účastníci pomáhají výjimečnými sportovními výkony získávat peníze na charitativní účely. Moderátorka má za sebou už více takovýchto extrémních akcí. V dubnu 2009 jako teprve druhá žena na planetě dokončila 126 kilometrů dlouhý ultramaraton v Namibii. O rok později zdolala na kajaku 3230 kilometrů řeky Amazonky, rovněž v rámci projektu Sport Relief.
Jižní pól je už dlouho velká výzva i pro našeho největšího polárního cyklistu Honzu Kopku. Ten, ale pokud se takovou expedici rozhodne uskutečnit, by dosáhl jižního pólu sám bez podpory velkého týmu, jeho výkon by byl pak o mnoho hodnotnější. 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře