Mistr Evropy ve sjezdu jezdí na kole Author!

3.7.2001
<p>Už v roce 1998 na mistrovství Evropy ve Špindlerově Mlýně skončil slovenský sjezdař, tehdy šestnáctiletý Filip Polc na třetím místě. Loni přišel o světový titul mezi juniory v poslední zatáčce, ale na letošním ME v italském Livignu (29. 6. – 1. 7.) si všechno vynahradil. Hned ve své první sezoně mezi dospělými se stal člen českého týmu Author-RB-Škoda šampionem starého kontinentu v kategorii elita, a to na kole, které vzniklo ve spolupráci domácího výrobce RB a lídra na českém cyklistickém trhu, značky Author.</p>

Polc za sebou nechal domácího veterána, bývalého vítěze Světového poháru, Corrada Herina, a na bronzovém stupni další hvězdu, jezdce týmu Volvo-Cannondale Cedrica Graciu z Francie! Nejlepší z českých cyklistů skončil Vlastimil Hynčica na velmi pěkném desátém místě. Ze slavných jmen chyběli lídři Světového poháru, Brit Steve Peat a Francouz Nicolas Vouilloz (startovali na lukrativních závodech ve španělské Sierra Nevadě, oba mají navíc náročný program v SP, které pokračuje v zámořské sérii, i v americkém mistrovství Norba) a zraěný Španěl Vazquez. Navzdory tomu nechal závodník týmu Grafobal-Semtex za sebou například proslulého Španěla Tomase Missera (13.) a porazili ho ze známějších jezdců jen Němec Klausmann (7.), Misserův bratr Pau (8.) či další Španěl Rojo (9.), tedy vybraná společnost. Z dalších našich skončil Adam Vágner 22. a Petr Joch 39. (oba Rock Machine).I v dal­ších kategoriích byli naši sjezdaři úspěšní. Mezi juniory obsadil přes únavu z dualu teprve 16letý Filip Matúš devátou pozici (24. Tatarkovič, 26. Caska), když se překvaivým mistrem Evropy stal Fin Lehikoinen, který za sebou nechal favorizované Francouze Camelliniho a Ortize. V prořídlém poli sjezdařek (pouze 22 klasifikovaných závodnic) se příliš neprosadila naše jediná zástupkyně Helena Kurandová (14., 1. Švýcarka Stiegerová).
Opět se nám dařilo v naší parádní disciplíně – paralelním slalomu (na ME se jezdí „postaru“ klasicky ve dvou drahách). Objevem se stal Matúš, který se probil až mezi poslední čtyři, jako nejlepší junior, ale tato disciplína se jezdí na ME bez rozlišení kategorií. Prosadili se borci z popředí Světového poháru – zvítězil zkušený Cedric Gracia, který ve finále zdolal krajana Karima Amoura, bronz zbyl na Brita Beaumonta, Mtuš sice prohrál souboj o medaili, ale jeho čtvrté místo je skvělý úspěch. Mezi osm nejlepších se ještě vešel Joch (7.) a Prokop (8.), vítěz kvalifikace Adam Vágner zůstal těsně za branami čtvrtfinále (9.). Mezi ženami (1. Jannierová z Francie) se prosadfila i naše Kurandová, stejně jako Matúš však zůstala krůček od medaile (4.).