Brentjens a Leboucherová získali evropské tituly

19.8.2001
<p>ST. WENDEL (Německo) 19. srpna (ČTK) – V dnešních závodech na mistrovství Evropy v cross-country na horských kolech čeští reprezentanti na sobotních úspěch juniorek nenavázali. Přesto se svěřenci trenéra Milana Hollosiho díky stříbru Pavly Havlíkové a bronzu Petry Bublové stali jednou z nejúspěšnějších výprav na šampionátu. Dvě medaile v St. Wendelu získali jen domácí Němci.<br /> V hlavním závodu mužů potvrdil roli favorita první muž světového žebříčku Nizozemec Bart Brentjens. V závěru hodně ukrajoval z jeho náskoku Španěl José Hermida, ale nakonec ho od prvního místa dělilo 28 sekund. Skvělý Francouz Miguel Martinez, olympijský vítěz ze Sydney, upadl na místy rozbahněné trati a dojel dvanáctý.</p>

Česká cyklistka Pavla Havlíková vybojovala na mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v závodu juniorek stříbrnou medaili. Napodobila tak loňský úspěch Petry Bublové, které dnes dojela třetí. Titul získala Polka Maja Woszozowská, za níž Havlíková zaostala o pouhých čtrnáct sekund.

Mezi juniory zvítězil Fin Jukka Vastaranta, nejlepší z českých závodníků Michal Talavašek skončil dvanáctý. V kategorii jezdců do 23 let potvrdil roli hlavního favorita Francouz Julien Absalon, jenž si dojel pro titul stylem start-cíl s náskokem půl druhé minuty. Pavel Boudný dorazil do cíle jako nejlepší z českých zástupců na osmnáctém místě.

„Ještě šest kilometrů před cílem se Havlíková držela s Polkou, ale v jednom těžkém výjezdu jí soupeřka ujela a vytvořila si malý náskok, který je pak dělil v cíli,“ popsal pro ČTK průběh závodu juniorek reprezentační trenér Milan Hollosi. Ocenil i výkon třetí Bublové, která se v sezóně potýkala se zdravotními problémy.

Zklamán byl naopak umístěním jezdců do 23 let. Tomáš Vokrouhlík jel ve skupině za Absalonem, ale pak začal odpadat a propadl se až hodně dozadu. Ve třetím kole se na desátém místě pohyboval Pavedl Boudný, ale později také klesl.

„Je to trošku zklamání, protože jsem čekal, že minimálně jeden bude do desítky, ne-li výš. Výkony během roku dávaly tušit lepším výsledkům, ale kluci se poddali těžkému závodu a neuvědomili si, že musejí bojovat. Doufám, že na mistrovství světa ve Vailu svou výkonnost prodají,“ přál si Hollosi.

Junior Talavašek se dlouho držel kolem pátého místa, ale po problémech s řetězem se propadl na desáté a v posledním kole ho ještě dva soupeři předjeli. „Potěšilo mě, že pět kluků jelo do druhého kola v první třicítce, ale pak je braly křeče,“ přiblížil trenér těžké podmínky závodu, který se jel v pravé poledne v parném počasí.

Z trojice českých cyklistů dokončil v kategorii dospělých závod jen Milan Spěšný, který obsadil 31. místo. „Radim Kořínek jel ve skupině v závěru první dvacítky, ale na konci druhého kola prorazil gumu a i když ji zkoušel rychle vyměnit, rázem byl na konci. Zhodnotil to jako ztracený závod,“ uvedl trenér Hollosi. Pavel Elsnic ve třetím kole spadl, narazil si záda a nemohl pokračovat. „Spěšný jel svůj standard, ale čekal jsem, že někdo bude na hranici dvacátého místa,“ uvedl český kouč.

Mezi ženami obhájila titul na netradičně dlouhé trati Francouzka Laurence Leboucherová. Ilona Bublová skončila dvaadvacátá. „Jezdila na sedmnáctém místě, ale v posledním kole ji chytly křeče,“ popsal Hollosi.

Na základě výsledků v St. Wendelu sestavil trenér návrh nominace na mistrovství světa, které se uskuteční od 12. do 16. září v americkém Vailu. Figurují v něm pro kategorii elite Kořínek a Spěšný, jezdci do 23 let Boudný, Vávra a Vokrouhlík, ženy Ilona Bublová a Hanušová, junioři Talavašek, Adel, Nebesář a Jedlička a juniorky Pavla Havlíková a Petra Bublová.

Nebývá ve sportu běžné aby se do nominace neprosadil mistr republiky, tak jako se to stalo v tomto pripade u junioru. Reprezentacni trener nevzal Vocadla do St.Wendelu, kde mel diky svym mezinarodnim zkusenostem znacne sance, a nakonec nepojede ani na mistrovstvi sveta. Tvrzeni, ze se nezucastnuje reprezenatcnich akci v modernim pohledu na sport neobstoji. Vocadlo jezdi za polsky profesionalni tym CCC Mat a vetsinu casu travi v Polsku. Snad si trener Hollosi nevezme na triko elan talentovaneho sportovce a Vocadlo ocividnou krivdu prejde posilen.

Výsledky:

Muži (42,6 km): 1. Brentjens (Niz.) 2:00:23, 2. Hermida (Šp.) –28, 3. Fumic (Něm.) –50, 4. Frischknecht (Švýc.) –1:41, 5. Rasmussen (Dán.) –1:56, 6. Dupouey (Fr.) –2:27,…31. Spěšný – 11:04, Kořínek, Elsnic (všichni ČR) nedokončili.

Ženy (35,7 km): 1. Leboucherová (Fr.) 2:04:10 hod., 2. Spitzová (Něm.) –2:39, 3. Kalentijevová (Rus.) –3:19, 4. Henziová –4:54, 5. Traxelová (obě Švýc.) –6:09, 6. Enocsonová (Švéd.) – 6:20, …22. I. Bublová (ČR) –16:59.

Muži do 23 let (36 km): 1. Absalon (Fr.) 1:38:44, 2. Thijs (Niz.) –1:33, 3. Andersen (Dán.) –1:43, 4. Käss –2:03, 5. Fumic (oba Něm.) –2:07, 6. Killeen (Brit.) –2:15, …18. Boudný –6:31, 28. Vávra –9:36, 38. Vokrouhlík (všichni ČR) –11:01.

Junioři (29 km): 1. Vastaranta (Fin.) 1:22:45, 2. Norhaug (Nor.) –1:47, 3. Graf (Švýc.) –1:49,…12. Talavašek – 5:07, 13. Adel –6:01, 23. Nebesář –7:15, 27. Jedlička –8:02, 29. Schwarz – 8:36, 55. Bína (všichni ČR) –14:07.

Juniorky (22 km): 1. Woszozowská (Pol.) 1:15:54, 2. P. Havlíková (ČR) –14, 3. P. Bublová –1:57, …19. Z. Havlíková – 11:08.