Úvod » Zprávy » Bleskovky » Rukodělná výroba kol a originalita táhne
Bleskovky

Rukodělná výroba kol a originalita táhne

Americká výstava kol a doplňků malosériových a „garážových" rukodělných výrobců slaví úspěch ještě před svým otevřením. NAHBS, North American Handmade Bicycle Show, startuje v Richmondu ve Virginii právě dnes a potrvá do 28. 2. Ještě před otevřením bran bylo přes internet prodáno 2000 lístků, což je více než stoprocentní nárůst oproti poslednímu rekordu (997 kusů).

Je to hodně, nebo málo? Pokud bychom jen porovnávali s ostatními velkými cyklistickými veletrhy, řekneme málo – třeba německým Eurobikem prošlo za jediný den na 20 000 návštěvníků z řad veřejnosti a během tří dnů na 40 000 odborníků (prodejci, výrobci, novináři atd.). Je ale nutné dodat, že vzhledem k tomu, že v případě NAHBS jde o specifickou výstavu pro opravdové nadšence, do jisté míry alternativní scénu, to rozhodně málo není. Navíc jde pouze o číslo z předprodeje: loni se výstavy zúčastnilo 6500 návštěvníků, kteří mohli zhlédnout výtvory 115 konstruktérů. Pokud bude letos i toto číslo dvojnásobné, je to úctyhodný údaj, svědčící o entuziasmu cyklistů. „Je to velká satisfakce pro mne, ale myslím, že i pro všechny malé rukodělné výrobce, je to uznání naší práce,” říká zakladatel a prezident výstavy Don Walker.

Nikoho asi nepřekvapí, že většina z vystavovatelů pracuje s ušlechtilou ocelí a titanem, spojuje trubky do „mufen”, gravíruje a jinak autorsky „podepisuje” svá díla, objevuje se ale i karbon, dřevo, bambus, neotřelé přístupy ke konstrukci bicyklu… Co se odvětví disciplín týká, na výstavě najdete kola silniční, horská, městská, v nemalé míře jsou zastoupeny 29″ biky (a dokonce i větší průměry kol, případně 27,5″ coby střední cesta mezi 26″ klasikou a 29″), ale i singlespeedy, fixies a podobné undergroundové kousky. Jisté je, že co kus, to unikát, a není nadsázkou říci, že i šperk – pro každého, kdo dokáže ocenit poctivou ruční práci, nápad, originalitu.

Rudolf Hronza
Foto: NAHBS

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře