Úvod » Zprávy » Bleskovky » Itálie truchlí za gentlemanem Ballerinim
Bleskovky

Itálie truchlí za gentlemanem Ballerinim

Italská cyklistika v něm našla osobnost, která dokázala stmelit výrazné individuality a vytvořit ze squadry azzurry skutečný tým. Pár měsíců poté, co Franco Ballerini nastoupil ke kormidlu italské reprezentace na mistrovství světa, získal v Zolderu 2002 Mario Cipollini zlato právě proto, že Ballerini dokázal všechny přesvbědčit o tom, že „Cipo" bude tím správným lídrem pro tento závod. Stejně tak stál za olympijským titulem Paola Bettini v Aténách 2004 i jeho dvěma světovými trofejemi či duhovým trikotem Alessandra Ballana (2008) doprovázeného na stupně vítězů Damianem Cunegem.

Nyní bude muset italská federace hledat za velkého odborníka náhradu. Ballerini na postu spolujezdce zkušeného pilota Alessandra Ciardiho v neděli zahynul po nehodě v automobilové rally v Larcianu nedaleko Florencie, kde se před pětačtyřiceti lety narodil. Po převozu do nemocnice v Pistoii Ballerini svým zraněním podlehl.

Jako závodník se zapsal dvakrát mezi vítězi klasiky Paříž-Roubaix. V roce 1993 po svém těsném druhém místě za domácím Duclosem-Lassallem sice vyhlásil, že se na „Peklo Severu” už nikdy nevrátí, ale dva roky na to poprvé triumfoval a vítězství zopakoval i v roce 1998, kdy dominoval s náskokem více než čtyř minut před spolujezdci z týmu Mapei Tafim a Peetersem. Díky své inteligenci, autoritě a vystupování gentlemana byl ideálním kandidátem na post šéfa italského národního týmu silničářů a na doporučení svého předchůdce, dnes již 89letého Alfreda Martiniho, rovněž Toskánce, který svého žáka přežil.

„Ztratil jsem velkého přítele, přišel jsem o bratra,” komentoval Balleriniho skon jeho někdejší spolujezdec v Mapei a později úspěšný svěřenec Paolo Bettini, který mimochodem v roce 2006 o svého bratra Saura při automobilové nehodě skutečně přišel. Bettini stejně jako Ballerini našli svou novou vášeň v rychlých autech. Je ironií, že na dvou kolech se Frankovi nic nepřihodilo, ačkoli absolvoval i závody jako Paříž-Roubaix bez přilby. Osudná se mu stala čtyři kola.

Před startem dnešní etapy závodu Kolem Kataru jezdci uctí Balleriniho památku minutou ticha.

(kh)
Foto: Cor Vos

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře